http://kardjalinews.com/06/05/11380
June 6, 2013

С хепънинга „Самодивска сватба“, копродукция на сдружение ОКАСТА и театъра „Димитър Димов“ в Кърджали започва 13-ят Международен фестивал Перперикон. Възстановката, пресъздадена с най-модерни аудиовизуални и танцови средства, ще започне в 21,30 часа на 22 юни на скалния феномен „Каменната сватба”, обяви управителят на Сдружение „Перперикон – Мелпомена” и директор на фестивала Петър Савчов.
Според директора на театъра Димо Димов намерението е да създадат една аудио- визуална феерия, ще предложат на гостите на фестивала едно 3D приключение на живо. Той подчерта, че работят в дух на сътрудничество и екипност. Спектакълът, който подготвят, е плод на тригодишни усилия.
Ще разкажат пред гостите една приказка, която всеки зрител ще може да преживее и ще участва. Не се базира на традиционната легенда за каменната сватба, а на епоса за самодивите. Създателите са избрали за представянето й най-късата нощ в годината, залагат на по-голяма драматургия в сюжета, по-мащабно преживяване за публиката. Предпочели са нетрадиционно място – скалния феномен Каменната сватба, заложили са на прожекции във въздуха, върху скалите, ще видим и много самодиви. Спектакълът ще се играе на поляната пред скалния феномен, който по никакъв начин няма да бъде застрашен от това, което ще се случва там, фигурите само ще бъдат осветявани. Създателите са получили са разрешение от РИОСВ и предписание за опазване на обекта. Партньор им е Горското стопанство, което ще помогне да бъде облагородена пътеката и мястото, където ще се играе спектакълът.
Според Димов предвиждат в бъдеще да има повече такива отворени форми, в които публиката да участва. Залагат на създаването на по-модерен туристически продукт, който да привлича повече посетители и да има продажби, за може театърът да получава субсидията си. Ще се опитат да се настанят и уютно и нашироко в тази свободна засега ниша.
Спектакълът е пробен камък, ако пожъне успех, ще направят и още такива, сцени на които ще са скалният град Перперикон и светилището Татул, добави той. Работят съвместно с община Кърджали и всички заинтересовани страни край тези обекти. Автор, постановчик, както и сценографията и костюмите са дело Румяна Бъчварова, хореографията е на Георги Бояджиев и Веселина Тодорова, музиката е дело на Веселин Генов и Йълдърай Аптурахман . Билетът за вход е от 5 лева. Проектът се финансира от Министерство на културата. Театърът в Кърджали се включва активно с творците си, ателиетата са ангажирани максимално в подготовката, както и в осветлението и озвучаването. 25 артисти участват, още толкова от персонала са ангажирани в подготовката. Използвани са 65 светодиода, 19 900 мъниста, 270 метра кабел за костюмите, а над половин километър са кабелите, които ще са за осветление.
В дните от 22 до 29 юни Кърджали ще събере отново творци от България и Балканите. За първи път тази година по време на Международния фестивал на изкуствата „Перперикон” ще има конкурс за спектакъл в областта на съвременното музикално-танцово изкуство. Журито вече е селектирало четири представления, а най- доброто ще бъде избрано след гласуване на зрителите. Представленията от конкурсната програма ще бъдат безплатни.
„Коварство и любов” на театър „София” с участието на Калин Врачански, „RNB 2”, „Аз плащам” на театър от Анкара, постановка на българския режисьор Владлен Александров с над 70 представления в Турция, това са част от заглавията във фестивалната програма. В последния фестивален ден – 29 юни ще има хепънинг на Скалния град на траките , по традиция в тронната зала на Двореца светилище ще бъде връчена наградата “Златен Перперикон” за принос в развитието на българската и европейската култура.
Финансовата подкрепа за фестивала е осигурена от канадската компания „Дънди Прешъс Металс”, Министерството на културата и община Кърджали.
25.04.2013 г. в. Нов живот

Димо Димов
Преди няколко дни от град Коня, Република Турция, се завърна ДКТ „Димитър Димов”. Там участва в традиционния фестивал на турскоезичните театри от Европа и Азия. Нашите артисти се представиха с постановката на Димитър Игнатов „Зайди, зайди, ясно слънце”. Спектакълът се прие с огромен интерес и бе изключително добре оценен не само от публиката, но и от критици, актьори и режисьори, похвали се пред медиите директорът на театъра Димо Димов. Грамотата, статуетката и малката скулптура на дервиш, които носят оттам, са доказателство за професионализма на актьорския състав и че думите му не са само хвалба. Димов сравни успеха на нашия спектакъл с този на Националния турски театър от Анкара. Постановката му „Майка Кураж и нейните деца” получава толкова бурни аплодисменти, колкото и „Зайди, зайди, ясно слънце”.

Грамотата, статуетката и скулпурата на танцуващ дервиш
В начален етап са преговори с режисьорката на театъра в Коня за създаване на съвместна копродукция в рамките на следващата година с актьори от двата театъра. С нея евентуално ще се открие фестивалът през следващата година. Репетиционният период засега се планира да протече в Кърджали. Такъв вид проекти са атрактивни, подобен опит театърът има вече с Киев, Украйна, и директорът е почти сигурен, че ще получат покани и за други фестивали.
Турнето е финансирано от южната ни съседка със съдействието на генералния консул в Пловдив Шенер Джебеджи.
13.03.2013 г. в. Нов живот
Моноспектакълът ще бъде представен на сцената на ДКТ „Димитър Димов” във вторник от 19 часа
Николай Урумов гостува на кърджалийския театър „Димитър Димов“ с моноспектакъла си „Лалугер“ във вторник, 19 март, от 19 часа. Постановката е истински подарък за любителите на театралното изкуство, едно от звездните заглавия за изминалите два театрални сезона. Пиесата се играе от 2011 г. вече около стотина пъти. С нея Николай Урумов печели наградата на Съюза на артистите „Икар“ за главна мъжка роля. Признат е за най-добър актьор и на 13-ия Международен фестивал за монодрама в Битоля, в който се представят театри от Македония, Англия, Франция, Италия.
Спектакълът е комедиен и като аналог на наситеността на хумора в него се доближава до известния вече на кърджалийската публика „Възгледите на един учител за народното творчество“ на Камен Донев, игран многократно.
Постановката е на театъра в Добрич, но се играе из цялата страна. В Кърджали ще бъде представена за първи път.
Николай Урумов е отговорил на поканата да гостува на Кърджали с моноспектакъла си заради познанството си с новия директор на театъра Димо Димов, в чиято пиеса играе. В габровския драматичен театър той участва във „Фалстаф и веселите уиндзорки“ по Уилям Шекспир.
С гостуващия моноспектакъл ръководството на театъра си поставя за цел да привлече отново в залата позагубената напоследък публика.
14.10.12 г. в. Нов живот

С бурни аплодисменти, ставане на крака и одобрителни възклицания бе съпроводена едноактната комедия по Чехов „А що сте с фрак”, която представи пред пълна зала в Кърджали Московският театър „Школа на съвременната пиеса”. Постановката е опера и балет за драматични актьори.
Народният артист на Руската федерация Алберт Филозов, заслужилият артист на Руската федерация Иван Мамонов и Анджелика Волчкова покзаха на публиката , че за тях няма тайни на сцената, нито в актьорската игра,нито в пеенето, нито в танца. Не случайно постановката е визитната картичка на театъра. Забавният и остроумен спектакъл преоткрива най-веселите и неповторими страници от творчеството на Чехов. Такъв спектакъл идва в Кърджали веднъж на петдесет години, коментираха театрали. За да го видят, се бяха стекли и всички представителки на руската общност в Кърджали. Авторът на постановката Йосиф Рйхелгауз благодари на кърджалийската публика за топлото посрещане.
Спектакълът се игра само в три града на страната София, Пловдив и Кърджали.
Георги КУЛОВ
публикувана: 01-09-2012 16:46 ч. www.perunik.com

В театър „Димитър Димов“ в Кърджали вече усилено се готвят за новия сезон. В понеделник започват репетициите на комедийната постановка „Скакалци“ по Ст. Л. Костов. Режисьор е Богдан Петканин, млад преподавател в НАТФИЗ. Ще бъде поставена към 20 септември, каза директорът на кърджалийския театър Пламен Панев. Участва почти целият актьорски състав на театъра, съобщи "Нов живот".
Новината преди новия сезон е, че звездната двойка актьорите Иван Ласкин и Александра Сърчаджиева ще играе в „Луната всяка сутрин“ на режисьора Пламен Панев. Пиесата, написана от Иван Странджев, е премиерна за нашия театър.
Кърджалийци предстои да видят през новия сезон и пластичния спектакъл „Везбарки“ по европейски митове и легенди, дело на Татяна Соколова, преподавател в Нов български университет и един от най-утвърдените хореографи у нас.
|
|